Ekonomska struktura društva
Vrsta: Seminarski | Broj strana: 11 | Nivo: Fakultet za specijalnu edukaciju i rehabilitaciju

Sadržaj:
UVOD 2
1. RESURSI 5
2. PRIVREDNI SUBJEKTI 6
3. CILJEVI I PREFERENCIJE 6
4. STRUKTURA DRUŠTVENE PROIZVODNJE 7
4.1. Ukupni društveni fond rada 7
4.2. Društvena podela rada 7
4.2.1. Vrste podele rada 8
4.3. Srazmerna raspodela društvenog fonda rada 9
4.4. Društveni proizvod 9
5. DRUŠTVENA REPRODUKCIJA I NJENE ZAKONITOSTI 10
5.1. Pojam i opšti uslovi reprodukcije 10
5.2. Vrste reprodukcije 10
Literatura: 11
UVOD
Iz istorije socijalne misli se može uočiti da je pojam društva shvatan i određivan na različite načine. Nekada je pojam izjednačavan sa pojmom države odnosno državne zajednice kao što je na primer, polis ili neki drugi oblik u kasnijoj istoriji. Kasnije pojam društva je vezivan za božansko ustrojstvo ovozemaljskih bića ili za neke činioce idealnog karaktera.
Prema nekim teorijama društvo je prost zbir pojedinaca odnosno zbir psihičkih individualnosti a prema nekima društvo je harmonična celina velikog broja funkcija ili neka vrsta nadorganizma za koji važe zakonitosti iz organske prirode.
U drugim slučajevima društvo je strukturalni globalni sistem ili sistem malih društvenih grupa itd.
Sa sociološkog stanovišta društvo je veoma apstraktan i kompleksan pojam. On se ne može redukovati na jednostavan zbir pojedinaca, društvenih grupa i institucija. Isto tako, on se ne može redukovati na pojam tzv. društvenog sistema a pogotovo se ne može redukovati na pojam društveno – političkog sistema jer društveni sistem se odnosi na regulisanje određene zajednice dok pojam društva je znatno složeniji i širi. Neopravdano je, takođe izjednačavati pojam društva sa demografskim pojmom stanovništvo, jer kategorija stanovništvo obuhvata ljude koji žive na određenom prostoru. Reč je o kategoriji koju izučava demografija, kao posebna naučna disciplina čije rezultate, razume se koristi i sociologija. Da bi sociologija osvetlila društvo kao širi pojam, ona mora da se bavi i drugim njegovim dimenzijama, jer pojam društva podrazumeva kompleksnost procesa i odnosa, društvenih interakcija najrazličitije vrste između različitih društvenih raliteta.
Do određenja društva se ne može doći van ljudskih međusobno povezanih delatnosti, kao što su:
materijalno – proizvodna delatnost,
duhovno – proizvodna,
organizaciona i dr.
Društvo je u suštini proizvod uzajamne delatnosti ljudi.
Termin „struktura" je latinskog porekla i znači: građa, sastav, unutrašnji sklop. Može se reći da je struktura manje-više stabilan sistem odnosa između elemenata određene celine koju karakteriše relativno trajna kohezija njenih elemenata i koja ima svoje karakteristike po kojima se razlikuje od drugih celina (struktura). Dakle, kad kažemo „struktura" mislimo na:
- određenu relativno stabilnu celinu odnosa,
- njene sastavne elemente i njihove bitne karakteristike i
- međusobne veze i odnose tih elemenata.
Međutim, sporovi među teoretičarima ne nastaju povodom toga da je struktura određena celina povezanih elemenata, već nastaju pri odgovoru na druga pitanja, kao: koje su karakteristike celine o kojoj je reč, u čemu se ona razlikuje od drugih celina, koji su sastavni elementi te celine, kakve su karakteristike tih elemenata, kako su ti elementi međusobno povezani i dr.

---------- OSTATAK TEKSTA NIJE PRIKAZAN. CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU. ---------- 

www.maturskiradovi.net 

 

MOŽETE NAS KONTAKTIRATI NA E-MAIL: maturskiradovi.net@gmail.com

 

 

besplatniseminarski.net Besplatni seminarski Maturski Diplomski Maturalni SEMINARSKI RAD , seminarski radovi download, seminarski rad besplatno, www.besplatniseminarski.net, Samo besplatni seminarski radovi, Seminarski rad bez placanja, naknada, sms-a, uslovljavanja.. proverite!